koty i inne

Canicross, czyli bieganie z psem

 

Jestem można powiedzieć, iż od samego urodzenia pasjonatką sportu. Kocham sporty wszelkiego rodzaju. Jazda na rowerze, pływanie, bieganie. Właśnie przede wszystkim moim ulubionym sportem jest bieganie. A od ponad dwóch lat mam towarzyszkę do biegania. To właśnie dwa i pół roku temu podjęłam decyzję o adopcji psa ze schroniska. Wybrałam młodą suczkę, średniej wielkości (a w sumie to ona mnie wybrała). Wtedy nawet nie wyobrażałam sobie, iż będzie ona moja najlepszą kompankom do biegania. Napiszę tutaj mini poradnik, dla każdego kto chciałby biegać ze swoim psem.

Smycze, szelki, pas – jakie  akcesoria do bieganie z psem?

smycze do biegania z psemMy biegamy, można by powiedzieć już zawodowo. Każdy szanujący się biegacz wie jak ważne jest specjalistyczne sprzęt do biegania – a jak to wygląda w przypadku psów? Zaraz tutaj napiszę o najbardziej przydatnych i odpowiednich akcesoriach niezbędnych do uprawiania tego sportu z naszym czteronożnych pupilem. Przede wszystkim pies musi posiadać specjalistyczne, ergonomiczne szelki do biegania. Obroża kategorycznie odpada, niektóre zwykłe szelki również. Oczywiście nie sprawdzą się tutaj żadne akcesoria, która mają zapobiegać ciągnięciu psa – czyli nie dla – dławików, halti i tym podobne. Mają być to szelki do biegania, które równomiernie rozkładają uciąg na psie. Tutaj również zależy od psa i jak go nauczymy biegać – czy ma na ciągnąc, czy też biec obok nogi. Następną sprawą są smycze do biegania z psem. Wybieramy tylko i wyłącznie takie z amortyzatorem – inaczej będzie nieźli szarpani przez naszego kompana, dodatkowo smycz musi być zrobiona z bardzo wytrzymałego materiału oraz posiadać dwa karabińczyki.

A dla nas na koniec smyczy wybieramy pas. Pasy bardzo często sprzedawane są razem ze smyczą do biegania, niekiedy również w zestawie z szelkami. Pamiętajmy, iż taki zestaw jest must-have dla naszego czworonoga, jeżeli chcemy z nim biegać.