Maszyny i urządzenia

Czym jest wentylator wyciągowy?

 

Wentylacja grawitacyjna ma za zadanie zapewnić ciągłą wymianę powietrza w naszych domach. Jest ona najpopularniejszym typem wentylacji stosowanym w większości domów zarówno jedno jak i wielorodzinnych. Jednak bardzo często sama w sobie jest ona niewystarczająca. Wówczas wielu decyduje się na zainstalowanie we własnym domu wentylatora wyciągowego.

Świeże powietrze w domu dzięki wentylatorowi wyciągowemu

wentylator wyciągowySam wentylator wyciągowy zasilany jest z pomocą energii elektrycznej. Montowany jest on we wlocie do kanału wentylacyjnego i zastępuje kratkę wentylacyjną. Wśród wentylatorów wyciągowych wyróżnić możemy kilka typów, które różnią się między sobą wieloma parametrami takimi jak na przykład sposób oraz miejsce montowania. Mogą one bowiem znaleźć się zarówno na ścianie jak i na suficie. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma kanału wentylacyjnego, co ostatnimi czasy jest rzadkością, wówczas istnieje możliwość instalacji specjalnego typu wentylatora ścienno-okiennego. Co ciekawe wentylatory wyciągowe posiadają między sobą różnice wynikające z miejsca, w którym zostaną zastosowane. W przypadku pomieszczeń w których mamy do czynienia z wysoką wilgotnością konieczne jest zastosowanie specjalnych urządzeń. Zapewnią one bezpieczne oraz prawidłowe użytkowanie w przypadku podwyższonej wilgotności powietrza. Wentylatory łazienkowe  sprawdzą się doskonale również w kuchni. Urządzenia tego typu różnią się od pozostałych wyposażeniem w tak zwany wentylator bryzgoszczelny, który posiada podwyższony stopień ochrony silnika.

Dzięki odpowiedniej wentylacji możemy cieszyć się ze świeżego powietrza w pomieszczeniach. Wentylatory zapewniają dopływ powietrza z zewnątrz oraz usuwają zanieczyszczone powietrze, znajdujące się wewnątrz pomieszczeń. Warto jednak wiedzieć, że niektóre przypadki zabraniają użycia wentylatora wyciągowego. Przed przystąpieniem do montażu powinniśmy się więc z nimi zapoznać.