Dom

Czysta woda czyli filtry odwróconej osmozy

Każdemu z nas zależy na zachowaniu dobrego zdrowia, dobrej formy, czy dobrego wyglądu. Bezwzględnie drogą do zachowania tych rzeczy jest na pewno woda, która stanowi około 80% naszego organizmu. W wielu domach od lat piło się wodę z kranu i do dziś panuje przekonanie, że jest zdrowa i nie szkodzi naszemu organizmowi. Wielu ludzi do dziś pije taką wodę bez obróbki cieplnej. Czy to jednak prawda, że tzw. „kranówka” jest zdrowa?

Rola filtrów odwróconej osmozy

filtry odwróconej osmozyGdyby tak przejrzeć kilka artykułów na temat wody można by dowiedzieć się niebanalnych rzeczy. Mnie na przykład ostatnio zaskoczył fakt, że w naszej powszechnie zwanej kranówce można znaleźć śladowe ilości leków czy farmaceutyków! Wiedzieliście? Na dodatek aktualne przepisy prawne nie regulują tematu zawartości leków w wodzie – mówi się że jest ich minimalna ilość, co nie szkodzi w żaden sposób człowiekowi. Ale czy, aby na pewno tak jest? Jeśli prawo tego nie reguluje to kto? O kranówce mówi się wiele – przede wszystkim to, że jest bogata w minerały, które są potrzebne naszemu organizmowi. Fakt, woda z kranu zawiera minerały, jednak takie które są pochodzenia nieorganicznego. Takich minerałów organizm ludzki nie jest w stanie ani przyswoić ani wydalić. Minerały, których potrzebujemy są minerałami organicznymi i w znakomitej większości pochodzą z jedzenia. Aby nie spożywać minerałów nieorganicznych możemy zabezpieczyć się w filtry odwróconej osmozy. Filtry te pracują na zasadzie membran osmotycznych, które czyszczą wodę całkowicie, całkowicie ją demineralizują. Większość filtrów osmotycznych posiada opcję dodatkowej mineralizacji wody.

Można by podzielić filtrację wody na kilka etapów: czyszczenie z wirusów i białek (mikro-filtracja), filtrowanie małych związków chemicznych (ultrafiltracja), nanofiltracja pozostawia tylko jony i wreszcie odwrócona osmoza – czyli całkowicie czysta woda.