koty i inne

Dobra klatka dla chomika

 

Chomiki to bardzo małe gryzonie, które samym swoim wyglądem budzą nasz uśmiech. Chomik jest też bardzo wdzięcznym towarzyszem dziecięcych zabaw. Ważne żeby obchodzić się z nim delikatnie i nie powierzać opiece dzieci młodszych niż czteroletnich.

Jakie wyposażenie powinna mieć klatka dla chomików?

klatki dla chomikówChomik z racji swoich niewielkich rozmiarów, nie potrzebuje dużo miejsca. Nawet mała klatka, daje chomikowi więcej przestrzeni życiowej, niż nory, jakie zamieszkują w naturalnych warunkach. Jednak jeżeli zależy nam na maksymalnym komforcie naszego zwierzątka, możemy kupić klatkę znacznie większą. Klatki dla chomików powinny być wyposażone w poidełko, miseczkę oraz różnego rodzaju aktywności. Mając na myśli aktywności mówimy o różnego rodzaju kołowrotkach i karuzelach. Poidełka są dostępne razem z klatkami, jednak możemy je dokupić osobno – na rynku jest ich spory wybór. Nie mówimy o wodzie przez przypadek, chomiki potrzebują jej bardzo dużo i muszą często ją uzupełniać. Chomiki nie spożywają dużo, ale za to uwielbiają magazynować pożywienie w swoich policzkach, czyli tak zwanych wolach. Mimo, że mają pożywienia pod dostatkiem i tak nie ustają w magazynowaniu kolejnych porcji. W związku z częstym, lecz niewielkim pobieraniem pokarmu, chomiki bardzo często wydalają, dlatego czyszczenie klatki powinno mieć miejsce nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Najtańszą klatkę dla chomików kupimy za kilkadziesiąt złotych, a używaną jeszcze taniej. Jednak naprawdę porządna klatka dla chomików, to wydatek rzędu dwustu złotych.

Nowoczesne klatki dla chomików dają im sporo przestrzeni oraz stawiają na ich aktywność. Chomiki, które bytują w dobrych warunkach, żyją dłużej niż osobniki na wolności. To pokazuje, ze człowiek jest w stanie zapewnić chomikowi optymalne warunki do życia.