Edukacja

Duże serwisy internetowe jako projekt studencki

Duże serwisy internetowe

Jestem studentem, który już powoli kończy swoją przygodę ze studiami. Jednak wykonałem już nie jeden projekt, zdałem nie jedną sesję, dlatego chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem i opowiedzieć co nieco o swoich projektach.

Nie tak łatwo rodzić duże serwisy internetowe

Pierwszym projektem, jaki miałem wykonać, było stworzenie symulacji sygnalizacji świetlnej w pewnym programie oraz zaprojektowanie jakiegoś układu scalonego. Przyznam, że nie były to trudne projekty, jednak człowiek sporo się przy tym nauczył, a to było przecież najważniejsze na studiach. Kolejne projekty były już bardziej interaktywne i webowe. Mieliśmy stworzyć portale internetowe. Wiele z nas miało wcześniej do czynienia z językami front-end’owymi jednak tutaj musieliśmy wykorzystać jeszcze języki back-end’owe, żeby sprawić, że pacjent będzie żył. Do stworzenia były różne portale internetowe, z możliwością logowanie, rejestracji, podziałem uprawnień itp. Wydawać by się mogło, że nie jest to trudna sprawa, jednak muszę przyznać, że mocno się zdziwiłem, ile pracy wymagają aplikacje internetowe. Początkowo myliliśmy, że wystarczy stworzyć proste serwisy internetowe, jednak doktor był mocno wymagający. Ja osobiście przyznam, że tworzenie stron internetowych przypadło mi do gustu i dzisiaj moja wiedza jest na dość wysokim poziomie. Znajomość różnych języków programowania w tym przypadku jest wymagana, jednak nie są to aż tak złożone języki, jak języki programowania obiektowego, do tworzenia aplikacji, gier itp. Chociaż żeby wykorzystać wszystkie techniki musielibyśmy trochę poświęcić czasu na to. Osobiście za największą zaletę uważam, że duże serwisy internetowe można tworzyć niemal zewsząd, czy to z Wrocławia, czy to z Londynu, więc projekt mogłem robić również gdziekolwiek byłem. I to mi się bardzo podobało. W tym roku jako projekt miałem do zrobienia system z rozbudowaną bazą danych.

W sumie nie jest to nic trudnego, szczególnie, że wiele można wykorzystać z poprzedniego projektu, nie mniej jednak można się wiele nauczyć.

Dodaj komentarz