Medycyna

Efektywne leczenie choroby alkoholowej

 

Szacuje się, że około trzy procent populacji w Polsce stanowią osoby uzależnione od alkoholu. Trzy procent, czyli około osiemset pięćdziesiąt tysięcy osób. Są to dane dotyczące tej części populacji u której zdiagnozowano chorobę. Odsetek osób borykających się z problemem alkoholowym u których nie postawiono diagnozy lekarskiej jest nieznany.

Jak leczyć alkoholizm?

leczenie choroby alkoholowejW Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie choroby alkoholowej. Jest to ogromnym udogodnieniem dla osób zmagających się z tym problemem. Ponadto ilość terapii z których mogą skorzystać osoby chore jest nieograniczona. W Niemczech takie leczenie można odbyć nieodpłatnie tylko raz w całym swoim życiu. Aby skutecznie pozbyć się choroby należy poddać się terapii psychologicznej oraz farmakoterapii. Połączenie tych obu form leczenia skutkuje największym sukcesem. Nie mniej jednak kluczowe znaczenie ma determinacja pacjenta. Osoby, które chcą walczyć z alkoholizmem muszę posiadać silną wolę oraz motywację do zerwania z nałogiem. Motywacją może stać się chęć utrzymania rodziny, posady lub poprawy jakości własnego życia. Pierwszorzędne znaczenie ma nastawienie chorego do leczenia. Podjęcie terapii z własnej nieprzymuszonej woli zwykle skutkuje sukcesem. Psychiatria stale się rozwija i wdraża innowacyjne metody leczenia, które przynoszą pożądane skutki terapeutyczne. Aby tak mogło się stać potrzeba jednak czasu oraz determinacji.

Możliwość skorzystania z bezpłatnej terapii leczenia choroby alkoholowej jest niewątpliwie ogromnym udogodnieniem dla osób, które chcą walczyć z nałogiem. Nie mniej jednak, aby terapia przyniosła pożądane rezultaty należy uzbroić się w cierpliwość oraz wykazać się silną wolą, a także determinacją. To od pacjenta zależy efekt końcowy leczenia.