Motoryzacja

Jakie jeszcze wagi?

waga

Drugim rodzajem wag, który najczęściej był stosowany to wagi szalkowe. Tego typu wagi aby mogły działać prawidłowo to musiały mieć punkt podparcia i szalkę, która może przechylać się to na jedną to na drugą stronę wagi.

wagaWagi tego typu do dziś są nawet często stosowane i najczęściej w laboratoriach, nie działają tak samo jak wagi samochodowe, które to są sprężynowo ciśnieniowymi tylko na zasadzie tego po której stronie przeważa. Tam gdzie przeważa tam większy ciężar a więc i większa masa. Jednocześnie świetnie sprawdzają się w pomiarach aby sprawdzić masę. Mimo, że nie ma żadnej podziałki ani żadnych jednostek to taką wagą jubiler często odważa wartość materiału. Wystarczy na drugiej szalce mieć do dyspozycji odważniki najróżniejszych rozmiarów i mas. Dzięki temu dla przeciwwagi możemy dobierać najróżniejsze wartości i metodą prób i błędów dobrać tak ilość oraz rodzaje tych odważników aby dzięki temu sprawdzić ile jest na drugiej szalce. Wagi tego typu od zawsze świetnie się sprawdzały i nadal są stosowane. Zarówno do ważenia małych materiałów jak i większych porcji np. złomu, gdzie po drugiej stronie ustawia się odpowiednio duże obciążenia.
Wagi te jednak muszą mieć środek ciężkości dokładnie tam gdzie punkt podparcia. Inaczej nie spełniają warunku aby masa po jednej stronie mogła równoważyć tą po drugiej. W przeciwnym wypadku jest to tak zwana dźwignia dwustronna. Tak dźwignia ma różne zastosowania ale nie może działać jak waga samochodowa, gdyż masy się nie równoważą. Odległość od punktu podparcia wpływa na to jaką siłę należy przyłożyć aby przeważyć na jedną stronę.
Wykorzystywali to już od dawnych czasów handlarze, lekko oszukując takie wagi, przestawiając punkt podparcia tak aby dzięki temu pokazywało, że jest więcej niż jest naprawdę. Oszczędność na każdym kliencie dziesięciu procent dawała bardzo duże zyski w dłuższej skali czasu. Z tego też powodu kontrola miar i wag stała się jednocześnie kontrolą prawa i jego naruszeń.

Dziś wszystkie wagi platformowe muszą przejść odpowiednią kontrolę, bo jeśli waga samochodowa źle działa to też daje złe wyniki a przez to konsekwencje mogą być tragiczne, jeśli złe wyniki potraktuje się jako dobre.

Dodaj komentarz