Medycyna

Ośrodki leczenia uzależnień

 

W codziennym życiu spotykamy osoby zmagające się z różnego rodzaju uzależnieniami. Nie zawsze jest to alkohol, nikotyna czy narkotyki. Do grupy tej należy również zakupoholizm, uzależnienie od komputera, telefonu, hazardu i tym podobnych zjawisk, które mogą doprowadzić nie tylko do degeneracji osoby chorej ale również do zniszczenia jej rodziny czy bliskich.

Kto pokryje koszty leczenia uzależnień ?

leczenie uzależnień NFZUzależnienia to stan w którym przyjmowanie pewnych substancji odurzających lub wykonywanie pewnych czynności sprawia nam przyjemność. Bardzo łatwo jest w nie wpaść, gorzej z podjęciem leczenia i skuteczną terapią. Aby przyniosła ona szybki efekt i zakończyła się sukcesem pacjent sam musi podjąć decyzje odnośnie poddania się leczeniu. A zazwyczaj to właśnie z tym jest największy problem, ponieważ osoba w uzależnieniu nie rozpoznaje choroby i nie akceptuje jej. Jeśli więc interesuje nas leczenie uzależnień NFZ w całości pokryje jego koszty. Bez żadnej odpłatności będziemy mogli skorzystać z konsultacji w poradni uzależnień oraz z leczenia w ośrodku zamkniętym. Po postawieniu wstępnej diagnozy zostaniemy poddani odtruciu, a następnie rozpoczniemy terapię, która pozwoli nam poznać przyczynę problemu i skutecznie zwalczyć ją. Kolejnym etapem terapii jest zapanowanie nad głodem abstynencyjnym, nauka asertywności oraz podejmowanie prób odbudowania zniszczonych relacji z rodzina i bliskimi. Jak więc widzimy jest to długotrwały i skomplikowany proces.

Efektem leczenia uzależnień jest zminimalizowanie lub całkowite wykluczenie przymusu sięgnięcia po środek powodujący odurzenie. Jest to wielomiesięczna praca, która nie zawsze kończy się sukcesem. Musimy bowiem pamiętać, ze do uzależnienia można wrócić w każdej chwili, wystarczy niewielki bodziec. Dlatego bardzo ważną sprawą jest wsparcie kogoś bliskiego.