Dziecko

Plac zabaw powinien być bezpieczny

 

Wybierając się z dzieckiem na plac zabaw często nie zastanawiamy się nad kwestiami bezpieczeństwa. Jak pewnik przyjmujemy, że miejsce do zabawy musi być odpowiednio przygotowane. Teoretycznie musi, ale w praktyce bywa różnie. Warto więc zastanowić się, który plac zabaw wybrać, a przynajmniej obejrzeć miejsce, w którym czas ma spędzić nasze dziecko.

Regulamin i certyfikaty to gwarancja bezpiecznej zabawy dzieci

place zabaw dla dzieci w śląskimMiejsc przeznaczonych do zabawy jest mnóstwo i co chwila pojawiają się kolejne. Maluchy mają więc gdzie się podziać i wykorzystać energię, spędzając czas z rówieśnikami. Nie ma znaczenia, czy chodzi o place zabaw dla dzieci w śląskim, mazowiecki, łódzkim czy jeszcze innym województwie. Zanim zabierzemy dzieciaka w takie miejsce, zastanówmy się jednak, czy nic mu nie grozi. Zastanówmy i sprawdźmy, na tyle, na ile jesteśmy w stanie. To, co powinno od razu zwrócić naszą uwagę, to regulamin obiektu. Musi znaleźć się w widocznym miejscu, być precyzyjny, zawierać zasady korzystania, a także kontakt do instytucji, która sprawuje pieczę nad tym miejscem. Warto rzucić okiem na urządzenia, które dzieci mają do dyspozycji. Sprawdźmy, czy są w dobrym stanie, czy nie gniją (drewniane) albo nie rdzewieją (metalowe). Ważna jest również nawierzchnia. Wiadomo, że maluchy często się przewracają, a i upadek z karuzeli może się zdarzyć, więc na przykład beton czy kostka nie są najlepszym podłożem. W miarę możliwości warto też zorientować się, czy urządzenia mają odpowiednie certyfikaty lub atesty.

Oczywiście wszystko po to, aby zabawa dziecka odbywała się w bezpiecznych warunkach. Można dodać, iż urządzenia na placu zabaw, czyli karuzele, huśtawki, zjeżdżalnie i inne powinny znajdować się w odpowiedniej odległości jedno od drugiego. Wolne strefy między nimi to także gwarancja bezpieczeństwa.