Budownictwo

Płytki cięte z cegieł

 

Płytki cięte z cegieł odzyskiwanych po rozbiórce budynków stawały się coraz bardziej popularnym elementem ozdobnym bardzo wielu wnętrz. Były one bowiem niezaprzeczalnie estetyczne i przyciągające spojrzenia, mimo dość surowego wyglądu i prostoty, dlatego też stawały się ozdobą zarówno w domach prywatnych, jak i w lokalach użytkowych.

Ozdobne płytki na ścianę

płytki ze starej cegłySwój unikalny wygląd owe płytki zawdzięczały głównie naturalnym procesom, przez które na cegłach pojawiały się przebarwienia czy skazy, powstające przez wiele lat. Z tego powodu, płytki ze starej cegły były o wiele atrakcyjniejszą i bardziej imponującą ozdobą wnętrza wedle opinii wielu właścicieli lokali posiadających właśnie takie wykończenie. Żadna ściana wyłożona płytkami wykonanymi z cegieł odzyskanych z domów poddanych rozbiórce nie była bowiem identyczna, a wszelkie niedoskonałości i skazy dodawały swoistego uroku i znacznie poprawiały autentyczność wyglądu, zwłaszcza w porównaniu do płytek wykonanych z materiałów syntetycznych lub nawet wariantów gipsowych. Cięte płytki były również o wiele tańsze, gdyż do ich wykonania nie był potrzebny bardzo duży nakład pracy. W porównaniu do kosztów ozdobnych płytek na ścianę wykonanych bardziej tradycyjnymi metodami, były one znacznie tańsze, a często bardziej imponujące wizualnie. Płytki z cegieł dostępne były w bardzo szerokiej gamie różnych odmian, w zależności od rodzaju cegieł z jakich zostały wykonywane.

Można więc było dostać klasyczne, czerwone płytki, aczkolwiek wielu nabywców poszukiwało odmian naturalnie przebarwionych, o bardzo surowym i naturalnym wyglądzie. Płytki te często pokrywane były warstwą bezbarwnego lakieru, zabezpieczającego je przed dalszymi uszkodzeniami, lub też były malowane całkowicie na inne kolory.