Technologia

Zasilanie bezpośrednio z sieci odbiorników elektrycznych

Urządzenia elektryczne do swojego poprawnego funkcjonowania wymagają odpowiedniego zasilania. Z reguły napięcie jest dostarczane bezpośrednio z sieci po podłączeniu urządzenia do gniazdka. Niemniej jednak nie oznacza to, że są one zasilane napięciem przemiennym o amplitudzie dwustu trzydziestu wolt, która panuje w sieci. Niektóre urządzenia wymagają zasilania napięciem stałym o dużo niższej amplitudzie.

Transformator umożliwia obniżenie bądź podwyższenie napięcia

transformatory siecioweW związku z tym budowane są specjalne urządzenia, których konstrukcja pozwala zapewnić odpowiednie warunki zasilania. W ich skład wchodzą między innymi transformatory sieciowe, prostowniki, stabilizatory czy filtry przeciwzakłóceniowe. Są one nazywane zasilaczami i dostarczają napięcie o zadanej wartości. Z reguły jest to 5, 12 lub 24 wolty napięcia stałego. To właśnie przy pomocy takiego zasilacza możliwe jest chociażby ładowanie telefonów komórkowych czy innych urządzeń mobilnych, które w trakcie codziennej pracy wykorzystują do zasilania baterie. Jak widać transformatory sieciowe spełniają bardzo ważną funkcję ponieważ tak naprawdę to dzięki nim możliwe jest podłączenie niektórych odbiorników do sieci. Pozwalają one obniżyć napięcie do wymaganej wartości. Reszta realizowana jest przez pozostałe elementy, które pozwalają na ograniczenie tętnień czy wyprostowanie przebieg.

Przy pomocy zasilaczy możliwe jest podłączenie do sieci urządzeń o odmiennych parametrach i potrzebach. Odbiorniki małej mocy do swojego funkcjonowania potrzebują przeważnie napięcia stałego o niewielkich amplitudach. Duże odbiorniki takie jak chociażby pralki, lodówki czy telewizory potrzebują większej mocy, która jest uzyskiwana poprzez zasilanie bezpośrednio z sieci napięciem przemiennym. Jak widać kwestia zasilania jest jednym z najważniejszych zagadnień.