Rolnictwo

Zbiory ziaren i ich oczyszczanie

 

Sam zbiór kukurydzy i wyodrębnienie z niej ziaren nie jest skomplikowany. Zanim jednak ziarna trafią do odbiorców muszą być oczyszczone. Oczywiście tych czynności nie wykonuje się rękoma, lecz przy użyciu dedykowanych urządzeń. Sama procedura oczyszczania składa się z kilku punktów, każdy musi być wykonany w sposób dokładny i precyzyjny.

Kukurydza – urządzenie do jej oczyszczania

czyszczalnia do kukurydzyProfesjonalna czyszczalnia do kukurydzy powinna być wykonana z najlepszej jakości stali. Zamontowane w niej sita powinny zaś być wyprodukowane z solidnego, odpornego na wilgoć drewna. Najlepiej laminowanego, które o wiele dłużej zachowa swoje właściwości. W urządzeniu montuje się ponadto systemy aspiracji i nawiewów. Wloty powietrza montuje się natomiast w zależności od potrzeb użytkownika. Każda czyszczalnia ma stopnie regulowania poszczególnych trybów. Odpowiedni system czyszczenia ma za zadanie wykonać je w sposób profesjonalny i z maksymalną dokładnością. Co najważniejsze, koszty utrzymania tego urządzenia nie są wygórowane, nie odczuje się ich w comiesięcznych bilansach. Dzięki wbudowanym kanałom, kukurydza jest oczyszczana między innymi z kurzu. Co ciekawe, wszystkie czynności mogą być na bieżąco kontrolowane przez użytkownika maszyny. W efekcie ziarna kukurydzy są pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. W takiej postaci mogą być przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Trudno wyobrazić sobie ręczne wykonywanie czyszczenia ziaren. Na szczęście nie ma takiej potrzeby.

Postęp technologiczny jest zauważalny w każdej dziedzinie życia, w tym w sektorze rolnictwa. Przykładem jest konieczność usuwania zanieczyszczeń pojawiających się w ziarnach. Są one odprowadzane specjalnie zamontowanymi rynnami. Są one umieszczone po obu stronach urządzenia, by proces był przeprowadzony sprawnie i szybko.